Anasayfa » Spor » Ramazan’da Nasıl Spor Yapılır?
3dcc447f17f89ac762c4939367348435

Ramazan’da Nasıl Spor Yapılır?

Düzenli spor yapan herkesin Ramazan gelince aklına gelen ilk soru, “Ramazan’da nasıl spor yapılır?” sorusu olmuştur. Bu sorunun yanıtını detaylı bir şekilde açıklayalım.

Yapacağınız spor her ne olursa olsun, oruçluyken yapmanız doğru bir hareket değildir. Çünkü yaptığınız spordan verim almak için 2 saat öncesinde ve yaptıktan sonraki 2 saat içerisinde yemek yemeniz gerekmektedir. Ayrıca, spor sırasında fazlasıyla su kaybedersiniz. Bu kaybı önlemek için sonrasında ve spor esnasında da su içmek gerekir. Oruçluyken tüm bunları yapamayacağınız için hem su kaybedersiniz hem de yağ yakmak yerine kas gücünüzü kaybedersiniz. Bu yüzden oruçluyken spor yapmak fayda sağlamaz aksine zarar verir.

Oruçluyken spor yapmak sadece kas ve sıvı kaybının yaşanması dışında, kalp krizi ya da felç gibi rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Çünkü vücudunuzu, en dirençsiz zamanda zorlamış olursunuz ve bu da size risklerle birlikte geri dönebilir.

Hedefleri olan bir sporcuysanız, bu şartlar altında spor yapıp yapmamak ya da oruç tutup tutmamak tamamen sizin kararınıza kalmış bir şeydir. Kimse size inancınızla ilgili olan bir eylemi yapıp yapmamanızı söyleyemez. Bu yüzden biz sadece oluşacak etkilerden bahsetmeyi tercih etmekteyiz.

Spor konusunda herhangi bir aceleniz yoksa en büyük tavsiyemiz Ramazan’da oruç tutarken spor yapmamanız olacaktır. Sağlıklı yaşamı desteklemek için iftar sonrasında yürüyüşlere çıkabilirsiniz. İftar ile sahur arasında yaklaşık 5 saat vardır. Fakat bu saatler geceye denk geldiği için ve uzun süren açlık sonrası birden yemek yendiği için ağır antrenmanlar yapmanız tavsiye edilmez. Bunlar da sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden en doğru şey iftar sonrasında yürüyüş yapmak olacaktır.

Kardiyo yapmayı planlıyorsanız da, iftarda hafif yemeye özen göstermeli ve 2 saat boyunca dinlenip ardından 30 – 45 dakika arası sürede kardiyo çalışmaları yapmalısınız. Hatta Ramazan’ın ilk gününden son gününe kadar yavaş yavaş bu süreyi arttırabilirsiniz. Bununla birlikte her gün değil, gün aşırı spor yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek spor yapmaya devam edebilirsiniz. Ramazan ayı, spor açısından kısa bir mola gibidir; bittikten sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*