Anasayfa » Spor » Sabah Egzersizlerine Alışmanın Yolları
d232c3f3d6fbe23104c2b1f833b8b816

Sabah Egzersizlerine Alışmanın Yolları

Uzmanlar göre en verimli egzersiz, sabah egzersizidir. Vücudunuzu uyandırır, güne hazırlar ve kuvvetlendirir. Egzersiz yapmak, hangi saatte olursa olsun faydalıdır ama imkanınız varsa tercihinizi sabah egzersizinden yana kullanmalısınız.

Sabahları egzersiz yapmak, pek çok insana zor gelir. Ama alışma süresinde disiplini elden bırakmazsanız, sonradan sabahları spor yapmadan güne başlamak size zor gelecektir. Bu yüzden başlarda kendinizi zorlayın ve bunu alışkanlık edinin.

Sabah egzersizlerine alışmak için size vereceğimiz birkaç yöntem olacak. Bu yöntemleri uyguladığınız takdirde, kolaylıkla alışkanlık edinebilirsiniz.

Peki, sabah egzersizlerine alışmanın yolları nelerdir?

Zorlanmadan erken kalkmanın en ideal yolu erken kalkmaktır. Herkes kendi bünyesini ve vücudunu tanır. Kendisine kaç saat uykunun yettiğini gayet iyi bilir. En sağlıklı uyku sürenizi tamamlamak için erken yatmanız gerekmektedir. Uyku sürenizi dengelemek, kendinizi erken kalkmaya ve erken yatmaya alıştırmak için her gün 15 dakika daha erken yatağa girin. Erken kalkıp spor yaparak güne başlayabilirsiniz.

Yeterli süre uyumanıza rağmen sabahları uykusuz kalıyorsanız, bunun sebebi kan şekerinizin düşük olması olabilir. Akşam uyumadan önce şekersiz badem yağı, yağsız fıstık ezmesi ya da kuru meyve yiyerek şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Böylece daha enerjik kalkabilirsiniz.

Bir gece önceden egzersizinizi planlayın. Giyeceklerinizi ayarlayın ve yiyeceğinizi belirleyin. Bu da size vakitten kazandıracaktır.

Sabah alarmınızı ertelemeyin, ‘10 dakika daha’ diyerek uyumaya devam etmeyin. Bu alışkanlıktan kurtulmazsanız, sabah sporunuzdan vazgeçersiniz ve onun düzenini oturtamazsınız.

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, antrenman ağırlığınızı kademe kademe arttırın. Birden yüklenmeniz doğru değildir; ertesi gün üstesinden gelemeyeceğiniz ağrılar çekebilirsiniz.

Sabah egzersizine başlamadan önce muz yemeniz de tavsiye edilir. Spordan sonra da yiyebilirsiniz. Potasyumla birlikte kaslarınız onarılır ve yorgunluğu atılır.

Sabah egzersizi, sizin güne hazırlar ve vücudunuzun daha dinç olmasını sağlar. Başlarda erken kalkmak ve spor yapmak başlarda zor gelse de, sonraları size enerji verdiğini ve daha az yorulmanızı sağladığını göreceksiniz.

Gün boyu kalori yakımınızın daha hızlı olmasını sağlar.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, sabah egzersizine kendinizi alıştırın. Bu hafta hemen deneyin ve iyi bir başlangıç yapın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*