Anasayfa » Beslenme » Sağlıklı Ara Öğünler
51eea64b54c10f624f20a0f96a354198

Sağlıklı Ara Öğünler

Ara öğün tüketmenin öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Ana öğünlerin dışında ufak porsiyonlarda tüketilen ara öğünler metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ne yiyeceğinizi ve ne kadar yiyeceğinizi, doktorunuzun size en uygun olacak şekilde belirlemesi daha doğrudur. Ancak yine de hemen hemen herkes için sağlıklı olduğu kabul edilen ara öğün önerileri vardır.

İşte, bahsettiğimiz sağlıklı ara öğünler ve faydaları:

-Yoğurt ve Kefir

Yoğurt kendi başına sindirilebilen ve beraberinde yenilen gıdaları da sindirmeye yardımcı olan bir besindir. Bu yüzden ara öğün olarak tüketilebilecek en ideal gıdalardan biridir. Probiyotik yoğurtları da tercih edebilirsiniz ama orada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Probiyotik yoğurtlar, bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur ve bünyeniz buna alışırsa, bağırsaklarınız tembelleşebilir. Bu yüzden arada bir tüketmelisiniz.

Kefir ise yoğurttan daha kıvamlı ve faydalı bakterileri bünyesinde fazlasıyla barındıran bir süt ürünüdür. Bulundurduğu bakterilerden dolayı diğer süt ürünlerinden çok daha faydalıdır. Hem dinç tutar hem de kilo vermeye yardımcı olur.

Yoğurt ve kefiri; keten tohumu, çekirdek içi, kuru meyveler, kuruyemişler ve yulaf ile karıştırarak öğle yemeği ve akşam yemeği arasında ya da kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketebilirsiniz.

-Kuruyemiş

Günde 1 porsiyon kuruyemiş yemek sağlığınız için çok faydalıdır. Bu hakkınızı, ana öğünlerinizde yemeklerle değerlendirerek kullanabileceğiniz gibi ara öğünde de kullanabilirsiniz. İsterseniz gün içerisinde zamanlara da bölebilirsiniz.

Kuruyemişlerden ihtiyacınız olan E vitaminini alabilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

-Süt

Sütü tek başına içebileceğiniz gibi şeker dengesiniz oluşturmak adına içine çubuk ya da toz tarçın katabilirsiniz. Hazır satılanlar yerine, kendi çikolatalı ve meyveli sütlerinizi de hazırlayabilirsiniz. Çilek, böğürtlen, muz, şeftali, hangi meyveyi isterseniz blenderdan sütle birlikte geçirin ve için.

Ara öğününüzü doğal şeker ve kalsiyumla tamamlamış olacaksınız. Daha hafif olmasını isterseniz, laktozsuz süt içmeyi tercih edin.

-Taze ve kuru meyveler

Taze veya kuru meyvelerden oluşan bir porsiyon ara öğün de tercih edebilirsiniz. Hem şeker ihtiyacınızı doğal karşılarsınız hem de vitamin almış olursunuz.

-Grissini veya galeta

Grissini veya galetayı da çay eşliğinde, yoğurt eşliğinde tüketebilirsiniz. 2 ya da 4 adet yemeniz yeterli olacaktır. Fazlası, gereksiz karbonhidrat almanıza neden olabilir.

-Bunların yanı sıra; laktozsuz sütle yapılmış kahveler, sade kahveler, bitki çayları ve kendi hazırladığınız meyve sularını tüketebilirsiniz. Kahve yanında 1 parça bitter çikolata yemek gibi şımarıklıklar da yapabilirsiniz.

Sağlıklı ara öğünler genel olarak bunlardan ibarettir. Ancak siz, yine de doktorunuza danışın ve sizin için en uygun olan beslenme programını çıkarın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*