Anasayfa » Diyet TV » Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kalori Cetveli
hangi sporla kaç kalori yakacağınızı bulup kilo vermek için kullanın
hangi sporla kaç kalori yakacağınızı bulup kilo vermek için kullanın

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kalori Cetveli

Özellikle kadınların takıntı haline getirmiş oldukları kilo problemi, gün geçtikçe artmakta ve obezite hastalığına kadar varan sıkıntılar yaşanmaktadır. Hepimiz sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bir sürü diyet programları deneyip, sonucunda hüsrana uğramışızdır.

Burada önemli olan son derece istikrarlı davranarak doğru beslenmeli ve fırsat buldukça egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yapmak derken, sadece bir spor salonuna gitmek veya evde saatlerce spor yapmaktan bahsetmiyorum. Günün her saatinde sizin işinizi kolaylaştıran teknolojiden biraz uzak kalıp, işinizi zorlaştıran ama sağlığınızın desteklenmesinden bahsediyorum. Örneğin; ev hanımları temizlik yaparken, kollarını aynı pozisyonda hareket ettirirse, kol kaslarını çalıştırmış olur. Bununla beraber araba bizler için yemek, içmek kadar ihtiyaç haline gelmiş durumda. İki sokak ileri de bulunan marketlere dahi arabayla gidip, işimizi hallediyoruz. Kısa mesafelerde kesinlikle araç yerine yürüyüş tercih edilmelidir.

Hangi aktivite kaç kalori yaktırır?

Genelde herkesin severek oynadığı, ancak çok nadir zaman ayırdığı basketbol, 1 saat içinde ortalama 480 kalori yaktırır. Yine çocukluğumuzdan yetişkin dönemine kadar, kullandığımız bisiklet, saatte 560 kalori yakılmasına yardımcı olur. Psikolojik olarak da enerjinizi atmaya ve rahatlamanıza faydalı olan dans etmek, saatte 300 kalori yakar. İp atlamak ortalama saatte 640 kalori kadar yaktırır. Aslında gün içinde yaptığımız her eylem kalori yakmamızda bizlere yardımcıdır. Almanız gereken kalori miktarını hesaplayarak kolayca kilo vermek mümkündür. Mesela yaş; 30 boy; 1.60 kilosu 70 olan bir kadının günlük kalorisi ortalama 1760 civarındadır. 500gr kilo vermek içinde yine ortalama 3300 kalori harcanmalıdır.  Günlük almanız gereken kaloriden 500 kalori düşürüp, egzersiz hareketleri yaparak ayda 4 ile 5 kilo vermek sağlanabilir. Besin oranı yüksek, yağ oranı düşük gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların sebze ağırlıklı olması çok daha faydalıdır.

Eğer kilo vermek için hangi aktivite size kaç kalori yaktırır merak ediyorsanız sizin için birde hesaplama aracımız mevcut. Kullanımı çok basit ve hemen hangi aktivite ile kaç kalori yakabilirsiniz görebileceksiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak hesaplama aracına gidiniz:

http://kilodoktoru.com/yakilan-kalori-hesabi/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*