Anasayfa » Beslenme » Sağlıklı Tatlı Tarifleri
ae086fde4e490806de769bd0237662f0

Sağlıklı Tatlı Tarifleri

Tatlı, kilo problemi yaşayan herkesin düşmanı olarak bilinir. Tatlı sevmeyen insan oranı oldukça düşük olduğu için genelde kilo vermek isteyen herkes tatlı yiyememekten şikayet eder.

Tatlıyı hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Sadece sizin vücudunuza ve metabolizma hızınıza göre en uygun olan tatlıyı, en uygun olan miktarda yemek zorundasınız. Eğer diyetisyene başvurduysanız, doktorunuz size yardımcı olacaktır. Ancak yine de genel olarak sağlıklı sayılan tatlılardan bahsetmek istedik. Evinizde bu tatlılara yer açarsanız, kilo verme sürecini daha kolay ve sıkıntısız geçirebilirsiniz.

Sağlıklı tatlı tarifleri vereceksek, işe sorbe ile başlamamız gerekir. Sorbe dünyanın en hafif tatlılarından biridir. Ancak orijinal tarifinde içindeki şeker oranı yüksektir. Çünkü hem meyvenin şekeri vardır hem de ayrıca şeker katılır. Bu da onu sağlıklı bir tatlı olmaktan çıkarır. Biz bunun daha sağlıklı versiyonunu yapacağız ve size yalancı sorbe tarifi vereceğiz.

Limonlu yalancı sorbe tarifi için gerekli malzemeler:
2 adet limon
1 adet misket limonu
3 su bardağı yoğurt
1 tatlı kaşığı bal
Normal şartlarda sorbe içinde sadece meyve, su ve şeker olur. Ancak fazla şekerin vücutta yağ olarak depolandığını biliyorsunuz. Kilo verme sürecinde fazla şekerli gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Bu yüzden yoğurt ve meyve tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bu arada limon yerine farklı bir meyve kullanabilirsiniz. Hatta bal yerine de tarçın kullanabilirsiniz, tercih sizin!

Öncelikle limon ve misket limonun kabuklarını rendeleyip bir kenara ayırın. Daha sonra bir kabın içinde yoğurdu, limon sularını ve kabuklarını alın ve iyice çırpın.

Krema kıvamına gelmesini istiyorsanız biraz su ekleyebilirsiniz. Tüm karışım krema kıvamına geldiğinde çırpmayı bırakın. Hazırladığınız sorbeyi koyacağınız kabı önceden buzluğa atmış olmanız çok daha iyi bir etki yaratacaktır. Soğuttuğunuz kabı çıkarın ve hazırladığınız karışımı içine koyup buzluğa yerleştirin.

4-5 saat kadar donması için bekleyin. Donduktan sonra servis ederken üzerine biraz bal gezdirmeniz sorbenin ekşiliğini kıracaktır. İşte, sağlıklı ve hafif tatlınız hazır; dilediğiniz an hızlıca hazırlayıp tatlı ihtiyacınızı masum bir şekilde giderebilirsiniz.

Yalancı sorbenin yanı sıra, elma yerken üzerine tarçın serpmek ya da küçük bir parça bitter çikolata yemek de masum tatlılardandır. Ancak çikolatanın en az %70 oranda bitter olmasına dikkat edin.

Afiyet olsun.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*