Anasayfa » Beslenme » Şeker Tüketmenin Zararları
9a1d248d59a57d76b6f749a498e7ec86

Şeker Tüketmenin Zararları

Şekerin zararlı olduğuna dair pek çok söylenti duymuşsunuzdur. En azından; “üç beyazdan uzak durun.” lafını kesin duymuşsunuzdur. Şeker zararlı deniyor da neden deniliyor? Neden az tüketmemiz gerek? Şeker tüketmenin zararları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda cevaplayacağız.

Şeker, sadece çayımıza ve kahvemize attığımız küp şekerlerden ibaret değildir. Maalesef, hayatımızın her yerine dağılmış durumdadır. En hafif ve sağlıklı sandığınız hazır gıdaların bile şeker oranı oldukça yüksektir. Peki, bunun önüne geçmek için ne yapmalıyız?

Şekeri içmekten vazgeçin. Yani şöyle ki; hazır meyve sularından, asitli içeceklerden uzak durun. Şekerin sıvılaşmış hali, katı halinden bile daha zor yakılır. Hatta birçoğu yakılamaz ve vücudunuzdaki fazla şeker yağ olarak depolanır. Bu yüzden şekerli içeceklerin hepsinden uzak durmanız gerekmektedir.

Meyvelerin içerisinde de şeker oranı yüksektir ama içinde aynı zamanda lif de bulunmaktadır. Bu yüzden kan şekerinizin dengelenmesini sağlar. Bu yüzden alabileceğiniz en sağlıklı şeker türüdür. Ancak porsiyon konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Meyvenin de fazlasını tüketmemek gerek; hele ki, konserve meyvelerden kesinlikle uzak durun.

Canınız tatlı çektiğinde bir şişe suyun içine çubuk tarçın koyun ve o suyu için. Bu, tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Bunun dışında, egzersiz yapıp terlemek de tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

İlle de ben tatlı yemek istiyorum diyorsanız, bal ya da pekmez gibi doğal tatlılardan 1-2 kaşık tadın. Bu, sizin tatlı ihtiyacınızı rahat ve sağlıklı bir karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Kahve ve çayı şekersiz tüketmeye özen gösterin. Şekersiz çay ve kahve içemiyorum deyip tatlandırıcı kullanmaya yönelirseniz, bu noktada da hata yaparsınız. Çünkü tatlandırıcılar da vücudun şeker aldığı zaman olduğu gibi tepki vermesine neden oluyorlar. Bu yüzden tatlandırıcılardan da uzak durmanız gerekmektedir.

Tüm bunların ötesinde, marketten satın aldığınız tüm hazır gıdaların içeriğindeki şeker miktarına bakın. Şeker oranı yüksek olan gıdaları tüketmekten olabildiğince kaçının.

Şeker vücudumuzda nelere zarar verir?

Böbreklere, bağışıklık sistemine zarar verebilir.

Vücudunuzun mineral dengesiniz bozar.

Kanser hücrelerinin en sevdiği şeydir ve bu açıdan direncinizi düşürebilir.

Obeziteye neden olabilir.

Kalp hastalıklarını tetikler. Damar hastalıklarına da yol açabilir.

Yumurtalık, prostat ve meme kanserine sebep olabilir.

Bu yüzden şeker deyip geçmeyin; hayatınızda şekerin kapladığı yeri olabildiğince azaltın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*