Anasayfa » Diyet TV » Selülitle Baş Etmenin Yolları
3f069c983034478dba14e3db19e31e74

Selülitle Baş Etmenin Yolları

Selülit genelde bacak, kalça ve kol gibi bölgelerde oluşan ve cildin topografik değişim sonucu portakal kabuğu denilen görünüme dönmesidir. Kilo ile bağdaştırılsa da bu yanlış bir algıdır. Selülit her yaşta ve her kiloda insanda görülür. Kadınlarda da, erkeklerde de oluşması mümkündür.  Hemen hemen herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir. Maalesef, tam olarak etkili bir yöntem bulunmamıştır ancak önüne geçmek ya da etkisini azaltmak mümkündür.

Selültle baş etmenin yolları nelerdir?

Selüliti önlemek için öncelikle bol bol su tüketmek gerekir. Çünkü vücudunuzun portakal kabuğu görünüme neden olmasını engeller. Kan akışını düzenler ve su ile cildinizi toparlayabilirsiniz.

Yanlış beslenme ve hareketsizlik de selülite yol açar. Bu sebeple yürüyüş, bacak egzersizleri, masaj yapmak kan dolaşımını arttıracağından selülit oluşumunun önüne geçer ve oluşan selülitleri de azaltır.

Yanlış yağlar, yüksek kalorili yiyecekler, asitli içecekler de selülit oluşmasına neden olur. Bu yüzden daha sağlıklı beslenmeye ağırlık vermelisiniz. Fast food yiyeceklerden uzak durmalı, margarin ve mayonez gibi yiyecekler tüketmemeli, lifli yiyeceklere, sebze, meyve ve proteine ağırlık vermelisiniz. Sağlıklı yağları tüketmeye özen görmelisiniz.

Kilolu olmak selülitin sebeplerinden biridir ancak sadece kilolu insanlarda selülit bulunmaz. Daha önce de söylediğimiz gibi sebebi yanlış ve zararlı beslenmedir. Bu şekilde beslenen zayıf kişilerde de selülit görülebilir. Farklı sebeplerden dolayı kilosu olan ama selüliti olmayan insanlar görebilmek mümkündür. Aynı şekilde çok zayıf olduğu halde selülit dolu bir bacağa sahip olan insanlar da görebilirsiniz.

Selüliti yok etmek için çeşitli kozmetik ürünler de vardır. Bunlardan faydalanabilirsiniz ancak tek başına yeterli olmayacaktır. Doğal ürünlerle de maske yapabilirsiniz. Bu, daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

At kılından yapılan masaj fırçaları ve geleneksel keselerle yapılan masajlar da selülitin azalmasına yardımcı olur. Masaj dolaşımı hızlandıran bir tekniktir. Doğru yapıldığı takdirde vücudunuzu canlandırır ve yeniler. Haftada bir, kendinize kese ile masaj yapmanız selülitli bölgelerin daha iyi duruma gelmesini sağlar.

Genel olarak; yaşam tarzınıza dikkat etmeniz, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz, spor yapmanız her şeyde olduğu gibi selülit konusunda da size fayda sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*