Anasayfa » Beslenme » Seyahat Ederken Beslenmeye Dikkat Etme Yöntemleri
79bfb54c5edd3fd6e2426aca93abaa42

Seyahat Ederken Beslenmeye Dikkat Etme Yöntemleri

İşiniz ya da hayat standardınız gereği sık sık seyahatlere çıkan bir insan olabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli spor yapan ve beslenmesine dikkat eden biri olabilirsiniz. Seyahate çıktığınız zamanlarda bu konuda aksaklıklar yaşayacağınız kesin. Bunun önüne geçmek ve düzeninizi olabildiğince az etkilemek için birkaç pratik yöntem uygulamanız gerekmektedir.

Seyahat ettiğiniz dönemlerde karşınıza ne çıkarsa onu yemek durumunda kalıyorsunuz. Günü birlik seyahatlerde yanınıza kendi hazırladığınız yemekleri almanız mümkün olsa da uzun süreli seyahatlerde bu pek mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için birkaç yöntem uygulamanız yeterli olacaktır.

Seyahat ederken beslenmeye dikkat etme yöntemleri nelerdir?

Yolculuk sırasında dikkatli davranmaya başlamalısınız. Eğer yolculuk süreniz 4 saatin altındaysa yola çıkmadan önce sağlıklı bir öğün yiyip ineceğiniz zamana kadar bekleyebilirsiniz. Lif ve protein oranı yüksek olan bir yemek tercih ederseniz tok kalma süreniz daha da uzayacaktır.

Yolculuk süreniz daha uzunsa farklı bir yöntem denemelisiniz. 10 saate kadar süren yolculuklarda da ikram edilen herhangi bir şeyi tercih etmemelisiniz. Yola çıkmadan önce besleyici öğününüzü yemeli ve yol boyunca yemeden beklemelisiniz. Bu yönteme “intermittent fasting” denmektedir. Yol boyunca su içmeli ve kafein oranı düşük içecekler tüketmelisiniz.

Ani kan düşüşleri için yolculuk süreniz ne olursa olsun; yanınıza çiğ kuru yemişler almayı ihmal etmemelisiniz.

Intermittent fasting yöntemi, özellikle uzun süren uçak yolculuklarında jetlag etkisini bile azaltan bir yöntemdir. Bunu mutlaka denemelisiniz.

Gitmek istediğiniz noktaya vardığınızda, yemek yapma imkanınız yoksa sağlıklı yemekler tüketebileceğiniz restoranları tercih etmelisiniz. Mekanlarla ilgili aplikasyonlardan bilgi alarak puan ve yorumlara bakın ve kendinize en uygun restoranı seçin.

Tabi ki gittiğiniz yerlerin özel lezzetlerinden tatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda denge programı yapmayı tercih edin. Yani; bir gün boyunca oraya özgü lezzetler denediyseniz, ertesi gün daha hafif beslenerek dengeyi kurmalısınız.

Sabahları konaklama yaptığınız tesiste açık büfe kahvaltı yapma ihtimaliniz yüksek olabilir. Bu durumda en hafif ve uzun süre tok tutacak besinlerle kahvaltı etmeyi tercih edin.

Vakit buldukça spor yapın ya da hareketli olmaya özen gösterin. Genel olarak ipin ucunu kaçırırsanız, döndüğünüzde detoks yaparak dengeyi kurabilirsiniz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*