Anasayfa » Diyet TV » Sırt Ağrısında Yapılacak Egzersizler
348769890349e8cbbd2df8439fbb10d2

Sırt Ağrısında Yapılacak Egzersizler

Bel, sırt ve boyun ağrısı neredeyse her insan için büyük bir problemdir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Doğru nedeni ve tedavi yöntemini tespit etmek için bir doktora başvurmanız şarttır.

Eğer omurilik sisteminizde herhangi bir rahatsızlığınız yoksa ve sadece bilgisayar başında oturmaktan ya da ayakta durmaktan ağrılarınız oluştuysa birkaç egzersizle bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Sırt ve bel ağrısı, günlük yaşamı oldukça etkileyen problemlerden biridir. İlerleyen zamanlarda daha büyük sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu sebeple dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir.

Peki, sırt ağrısında yapılacak egzersizler nelerdir?

Kedi vücudu esnemesi egzersizi, en çok bilinen ve en sık uygulanan egzersizlerden biridir. Üstelik iyi de sonuç verir. Müsait olan her ortamda bu hareketi yapabilirsiniz. Yerde kedi pozisyonuna gelin ve boynunuzla kalçanızı içe doğru çekip sonra düzelin. Bunu birkaç kez tekrarlayın.

Köpek vücudu esnemesi de, kedi esnemesi kadar etkili ve kolay rahatlatan bir egzersizdir. Köpek pozisyonunu alın ve ellerinizi öne koyarak vücudunuzu kalçanıza doğru çekin ve birkaç saniye o şekilde kalarak eski pozisyonunuza geri dönün. Birkaç kez tekrarlayın.

Karın kaslarını esnetme egzersizi de sırt ve boyun için oldukça etkilidir. Bunun içi sırt üstü yatın ve ayaklarınızı karına doğru toplayıp kalçanızı yukarı doğru itin. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Sadece karnınız değil, beliniz de açılacaktır.

Kürek kemiği egzersizi yapabilirsiniz. Yüz üstü yatıp elleriniz alnınıza koyarak kollarınız açın ve nefes alıp elleriniz alnınızdayken kürek kemiğinize kadar kalkın. 3 ya da 4 kez nefes alp verin ve yatıp aynı hareketi tekrarlayın.

Lumbar bölgesini açmak içinde sırtınızı duvara dayayarak yere oturun ve ayaklarınızı öne doğru uzatın. Sırtınız duvara dayanmış şekilde kollarınızı havaya kaldırın ve ayak parmaklarınıza doğru eğilin. Bu hareketi yaparken sırtınızı duvardan ayırmayın.

Bu ufak hareketlerle ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Düzenli yaptığınız takdirde, ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz.

Bunların yanı sıra, gün içerisinde oturma şeklinize de muhakkak dikkat edin. Özellikle masa başında çalışan biriyseniz, oturma pozisyonu sizin için çok önemlidir. Sandalyenizin ergonomik olmasına dikkat edin ve belinizi, boynunuzu yormayacak şekilde oturmaya dikkat edin. Gün içerisinde hep dik durmaya çalışın.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece sırt ve bel bölgesinde problem yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*