Anasayfa » Diyet TV » Şişmanlık nedenleri ve sebebleri
kilo verdiren diyet listeleri

Şişmanlık nedenleri ve sebebleri

Şişmanlık nedenleri ve sebebi, bedenin yağlı kütlesinin yağsız kütleye oranının aşın artması sonucu, boya göre ağırlığın arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Şişmanlığın oluşumunda genetik ve çevresel faktörler değişik oranlarda rol oynar. Şişmanlık, vücuda alman enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizlik sonucunda oluşur.

Şişmanlığın nedenleri beş ana grupta toplanabilir:

Aşırı yeme Hareket eksikliği Psikolojik rahatsızlıklar Bazı ilaç kullanımları Hormonal bozukluklar

Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen üç temel faktör vardır: Bazal metabolizma hızımız, aktiviteyle yaktığımız enerji ve yiyeceklerin termik enerjisi.

Çocuklarda ve hamilelerde bazal metabolizma hızı yüksektir Yağ – kas oranı: Yağsız ve kaslı dokulara sahip kişilerde bazal metabolizma hızı yüksek, yağlı vücutlarda ise daha düşüktür

Ateşli hastalıklarda bazal metabolizma hızı artar Stres hormonları bazal metabolizma hızını artırır * Dış ortamın sıcaklığı ya da soğukluğu bazal metabolizma hızını artırır

Oruç ya da şiddetli açlık durumunda bazal metabolizma hızı azalır

Tiroit hormonunun üretiminin artması, bazal metabolizma hızını da artırır.

Bazal metabolizma için harcanan enerji vücut enerjisinin yaklaşık yüzde 60-70’ini oluşturur. Eneıji alımı enerji tüketiminden fazla olursa, alman fazla enerji vücutta yağ olarak depo edilir ve şişmanlık oluşur. Şişmanlığın tanısında kullanılan en pratik yöntem Beden Kide indeksi (BKI)’dir. Beden Kide indeksi, beden ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünerek hesaplanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*