Anasayfa » Diyet TV » Şok Diyet Yapmanın Zararları
şok diyet zarar

Şok Diyet Yapmanın Zararları

Hızlı kilo kaybı için yapılan şok diyetlerin sağlık açısından uzun dönemde zararları tüm uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Sağlıklı bir bireyin kilo kaybı için sağlığı bakımından doğru diyet listesi ve egzersiz olması gerekmektedir. Diyetisyenler tarafından önerilen en etkili kilo kaybı beslenme de doğru besinlerin olması ve sürekli yapılan egzersizlerdir. Şok diyetler de çok kısa sürede ağırlık düşmektedir. Fakat bu yakılması gereken yağdan değil kasların azalmasından meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra şok diyetler bırakıldığında da düşen ağırlık tekrar yerine gelmektedir.

Şok Diyet Yapmanın Zararları sağlığa diğer etkileri ise kan şekerinin hızlı düşmesinden dolayı açlık hissi daha fazla olur. Ayrıca kolesterol, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, sinir rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve vücut direnci düşmesi meydana gelebilir. Tek gıda ile yapılan şok diyetler kişinin ihtiyacı olan besin öğelerinin vücuda alınmasını engeller.

Bu yüzden şok diyetler yerine daha düzenli ve doktor kontrolünde olan diyet programları uygulanmalıdır. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu hem vücutta hem de ciltte olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Özellikle gözle görülür etkileri saç dökülmesi, cilt rahatsızlıkları, tırnak kırılmaları gibi sonuçlar meydana gelirken iç organlarda da tahribat söz konusu olmaktadır. Şok diyetler yerine vücuda ve sağlığa uygun diyetlerin yapılması daha kalıcı kilo kaybını sağlar.

Uzmanların bu konuda uyarılarda bulunması şok diyetlerin sağlık açısından elverişli olmadığı gerçekliğini belirtmektedir. Şok diyetler tamamen kas kaybına sebep olduğu için uzun süreli diyet programları arasında yer almaz. Sürekli şok diyet yapmak yerine en fazla vücudu uyarmak için üç gün uygulaması yapılabilir. Bu sayede vücudun uyarılarak kilo vermesine yardımcı olabilirsiniz.

Şok diyetleri uygulamadan önce doktora başvurarak vücuda ve sağlığa uygun olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu sayede şok diyetlerin yan etkilerini en aza indirmiş olacaksınız. Diyetler de önemli olan genel olarak öğün atlanılmaması gerekmektedir. Uzun süre açlık insülin direncini düşürür ve alınan besinleri direk olarak şekere dönüştürüp kilo alınmasına sebep olur. Şok diyetlerin yan etkilerini yaşamamak için vücudunuza uygun diyet programlarını seçerek sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*