Anasayfa » Spor » Spinning Nedir?
50b01a988a8ea0115e5858a2d66bf176

Spinning Nedir?

Son yıllarda spor salonlarının en çok tercih edilen grup derslerinden biri spinning. Hakkında pek çok söylem var; hızlı kilo verdirdiği, yağ yaktığı, kasları kuvvetlendirdiği vs… Peki, gerçekte spinning nedir? Nasıl yapılır ve neye etki eder? Kimler yapabilir? Bu soruların cevabını, bu yazıda bulacaksınız.

Spinning; müzik eşliğinde bisikletle yapılan bir spordur. 40 ile 60 dakika arasında bir sürede yapılır. Müzik eşliğinde yapılma sebebi, hareketleri ritimli bir şekilde yapmak ve kişiyi moda sokmak içindir. Yüksek efor sarf edildiğinden dolayı kısa sürede yüksek kalori yakmanızı sağlar. Üstelik kondisyonunuzu arttırır. Nefes alıp verme şekliniz, vücudunuzu kontrol edebilme yetiniz zaman içerisinde gelişir.

Hangi kasları çalıştırır ve nasıl etki eder?

Spinning yaparken özellikle kol ve bacak kasları çalışır. Ancak gerçekten bisiklet sürerken olduğu gibi vücudunuzu kontrol etmeniz gerektiği için karın, göğüs, kalça ve sırt kaslarınız da çalışmaktadır. Bu sayede tüm vücuda etki eder. Yağ yakımını hızlandırır ve bölgesel olarak değil, genel olarak zayıflamanızı sağlar.

1 saatlik spinning dersinde 1000 kalori yakabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak yaptığınızda 1 ay sonunda etkili sonuçlar elde edersiniz. Ancak sıkı bir vücut için tek başına yeterli olmayacaktır. Bölgesel egzersiz hareketleri ile kilo veren vücudunuzu sıkı ve diri bir şekle sokabilirsiniz. Böylece yağ yaktıktan sonra oluşan deri sarkmalarının da önüne geçebilirsiniz.

Spinning nasıl bir düzende yapılmalıdır?

İlk başlarda 60 dakikalık bir derse girmek sakıncalı olabilir. Bu yüzden 40 dakika ile başlayıp zamanla arttırın. Herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa, doktorunuza danışın.

Haftanın her günü yapmayın. Ortalama olarak 2-4 gün arasında yapmak iyi bir sonuç almak için yeterli olacaktır.

Spinning; kan dolaşımınızı hızlandırır, kondisyonu arttırır, kalbinizi güçlendirir. Bu yüzden kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

İlk yaptığınız zamanlarda kas ve eklem ağrıları hissedebilirsiniz. Bu yüzden iki ders arasındaki dinlenme süresini biraz daha uzun tutabilirsiniz. Eğer normalden fazla bir yorgunluk hissederseniz, doktora danışmanızda fayda vardır.

Kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermek isterseniz ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa spinning dersi almaya başlamalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*