Anasayfa » Spor » Spor Motivasyonunu Korumanın Yolları
8b90144528ef68aab82d65d52c0ccc58

Spor Motivasyonunu Korumanın Yolları

Spor motivasyonunu kaybetmek herkesin başına gelen bir şeydir. Dönem dönem de olsa, herkes bu sorunla karşı karşıya kalabilir. Ama bunun altından kalkmak için uygulayacağınız birkaç yöntem vardır.

Spor motivasyonunu korumanın yolları nelerdir?

Gideceğiniz spor merkezini evinize, okulunuza ya da iş yerinize yakın seçin. Sürekli vakit geçirdiğiniz bu üç ana mekandan birine yakın olmadığı takdirde, spora gitmek için hep bir bahane üretebilirsiniz. Bu yüzden spor merkezinin lokasyonunu doğru seçmelisiniz.

Tek başınıza mı yoksa arkadaşınız olunca motivasyonunuz yüksek oluyor, bunu bir ölçün. Bunun üzerine ya kendinizi teşvik edecek bir arkadaşla spora gidin ya da tek başınıza gidin ve sporunuzu yapın.

Spora başlamadan önce kendinize bir hedef koyun. Zayıflamak, kilo almak, vücut geliştirmek ya da bölgesel incelme, şekillenme gibi hedefinizi belirleyin. Bu hedefe ulaşmak için gereken şekilde program hazırlayın ve onu eksiksiz uygulayın. Hedefiniz oldukça spor motivasyonunuz da yüksek olacaktır.

Hedefinize giderken kat ettiğiniz aşamaları da takip altında tutmalısınız. Neler yaptığınızı, neleri eksik bıraktığınızı, hedefinize ulaşmak için daha neler yapmanız gerektiğini takip edin ve gelişim aşamalarınıza göre çalışmalarınızı yönlendirin.

Sporun olumlu etkilerini hissedin. Enerjinizi yükselttiğini, daha dinç tuttuğunu, mutluluk hormonu salgılamasını ve vücudunuzun daha sağlıklı, çekici durduğunu hissedin ve bunların tadın çıkarmaya bakın. Motivasyonunuzun düştüğü her an, bunları düşünerek kendinizi teşvik edin ve gide motivasyonu yakalayın.

Hedefinize ulaşmak için gereken programı spor hocanızdan rica edin ve takibini de birlikte yapın. Var olan hata ve eksikleri birlikte tamamlayın. Böylelikle daha doğru sonuçlar alırsınız ve her iyi sonuçta motivasyonunuz da artar.

Her gün aynı saatte spor yapmaya çalışın. Bu şekilde alışkanlığa dönüşecektir ve her gün aksatmadan gidebilirsiniz.

Sıkıcı gelen egzersizlerin muadillerini de deneyin ve hangisi daha çok hoşunuza gidiyorsa nu yapın. Bu da işe yaramazsa, sıkıcı olsa bile sonucunun iyi olacağını düşünerek kendinizi teşvik edin.

Son olarak, müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Spora giderken de spor esnasında da sizi kamçılayacak ve motivasyonunuzu yükseltecek bir müzik listesi oluşturup onu dinleyin.

Tüm bunlara dikkat ederseniz, sporunuzu aksatmadan yapıp olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*