Anasayfa » Spor » Spor Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?
9f0f3765ac77a5b9cc9ad72a046a2e2d

Spor Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Spora yeni başladığınız zamanlarda ya da rutin çalışmanızın temposunu arttırdığınızda ya da yeni hareketler denediğinizde kaslarınızda ağrı oluşur. Bunun üzerine, özellikle de spora yeni başlayanlar, bu ağrılardan dolayı spora ara verir ya da bırakırlar. Halbuki, bunların üstesinden gelmek oldukça kolaydır.

Spor sonrası kas ağrıları nasıl geçer?

Spor yaparken kaslardaki laktik asit miktarı artınca ağrı oluşmasına yol açar. Uzun süre hareket etmeyen ya da az hareket eden kaslarda laktik asit birikir ve o anına göre fazla çalışması ağrılara yol açar.

Yeni başladıysanız kısa süreli ve kısa sayılı setlerle çalışın. Hocalarınızı ve danışmanlarınızı dinleyin.

Spor sonrası ağrı oluşan bölgelere masaj yaptırın.

Soğuk ve sıcak havlu uygulaması ile dolaşımı hızlandırın ve ağrılarınızı azaltın.

Spora ara vermeyin. Yaparken zorlansanız da, her hareket sonrasında ağrılarınız ilk ana göre azalacak. Yani, çivi çiviyi söker de diyebilirsiniz. Ama ısınma hareketlerini kesinlikle aksatmayın; aksi takdirde sakatlık oluşabilir.

Çok fazla ağrınız varsa, ağrı kesici niyetine aspirin için. Kanı sulandırdığından dolayı ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Muz yiyin. Muzun içindeki potasyum, kas ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Aynı şekilde brokoli de tüketebilirsiniz. Brokoli de potasyum açısından oldukça zengindir. Hangisinin tadını daha çok seviyorsanız onu tüketin.

Bol su içmeye özen gösterin. Her su içişinizde de kaslarınızdaki ağrı biraz daha azalacaktır. Alkol tüketimini de durdurun. Çünkü spor sonrası alınan her alkol, kaslarınızın su ihtiyacını karşılamasını engeller.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece sizin için kas ağrıları kabus olmaktan çıkacaktır. Mutlaka özen gösterin ve bu maddelerin her birini uygulayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*