Anasayfa » Diyet TV » Spor Yapan İnsanlar İçin Karbonhidratın Önemi
karbonhidrat

Spor Yapan İnsanlar İçin Karbonhidratın Önemi

Zayıflamak için spor yapmanın şart olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Ancak yanlış olan zayıfladıktan sonra sporun bırakılmasıdır. Spor yapmayı, bir yaşam biçimi haline getirmeniz gerekmektedir. Spor yaparken düzenli besleneceğiniz için ömür boyu sağlıklı ve fit bir insan olabilirsiniz.

Spor yaparken beslenmenizde bazı dengeler oluşturmanız gerekmektedir. Yaptığınız spora ve vücut ağırlığınıza göre ihtiyacınız olan protein ve karbonhidrat oranları değişmektedir. Amacınızın kas yapmak veya yağ yakmak olmasına göre de bu durum değişkenlik gösterir. Kilo alımına sebep olduğu düşünülen karbonhidrat, spor yapan insanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Karbonhidrat gerçek bir enerji kaynağıdır. Yağ ve proteine göre daha fazla enerji verir ve bu da spor antrenman esnasında daha az oksijen tüketimi sağlar. Yeterli derecede karbonhidrat alınmadığı takdirde vücut, protein ve yağdan enerji elde etmeye çalışır. Bu da metabolizmayı zedeler, yorgunluk hissine yol açar.

Gerekli olan karbonhidratı aldığınız takdirde, kas ve karaciğerinizde yedek enerji olarak kullanmanız için birikir. Özellikle efor gerektiren antrenman ve egzersizlerde kas ve karaciğerinizde glikojen şeklinde birikmiş olan bu enerji, sizin temel enerji ihtiyacınızı karşılar. Böylelikle gerekli olan dayanıklılık ve gücü yakalarsınız. Performansınız daha yüksek olur ve spordan gerekli verimi alırsınız.

Spor yapan insanlar için karbonhidratın önemi büyüktür. Egzersiz öncesinde ve sonrasında yeterli karbonhidratı tüketmek gerekir. Antrenman öncesi alınan karbonhidrat enerji verirken, antrenman sonrası alınan karbonhidrat da kas yorgunluğunu giderir ve onarır.

Yaptığınız sporun türüne göre alacağınız karbonhidrat miktarı değiştiği için bu konuda spor hocanızdan gerekli bilgi desteğini almalısınız. Yanlış yönlendirme sonucu gerçekleşen yetersiz ya da fazla karbonhidrat alımı, size zarar olarak geri döner. Mesela; ağırlık çalışan bir sporcuyla, pilates yapan bir sporcu aynı oranda karbonhidrat alamaz. Aynı şekilde, 50 kilo bir insan ile 80 kilo bir insan da aynı sporu yapsa da farklı ölçülerde karbonhidrat almalıdır. Bu yüzden gerçek bir spor ve beslenme uzmanından destek almanız gerekmektedir. Bazı sporlarda egzersiz sırasında bile karbonhidrat almak gerekir. Durum tamamen sizin yaptığınız spor, ulaşmak istediğiniz hedef ve sahip olduğunuz vücut özelliklerine göre değişmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*