Anasayfa » Spor » Sporda Nasıl Giyinilmeli?
acce3a1aea6aff8550c1c70a5b629394

Sporda Nasıl Giyinilmeli?

Spor kıyafetleri eskiden daha zor bulunan ve yüksek fiyatlara satılan kıyafet türleriydi. Belli spor dalları ve belli markalar için hala aynı durum geçerli olsa da salon sporları için kıyafet bulmak artık çok kolay! Neredeyse her markanın kendine ait spor kıyafet tasarım ve üretimleri bulunmaktadır. Dolayısıyla, her bütçeye uygun kıyafet bulmak mümkündür.

Peki, sporda nasıl giyinilmeli?

Bahsini ettiğimiz spor, salon ya da açık hava sporlarıdır. Kayak, tenis, futbol, yüzme, basketbol gibi özel sporlardan bahsetmiyoruz. Bunlar için giyilecek olan kıyafetler ve kullanılacak ekipmanlar bellidir. Salon sporlarında veya açık havada yürüyüş, koşu gibi sporlarda nasıl giyinileceğine değinelim.

Kıyafetlerinizin rahat olması öncelikli kuraldır ama hepsinden önemlisi ayakkabıdır. Ayakkabınızı doğru seçmelisiniz. Ayağınızın rahat olması, ayağınızın hareketliliğine izin veren bir özelliğe sahip olması, hava alması en önemli detaylardır. Bu yüzden, yapacağınız spor türüne göre ayakkabı seçmeye özen gösterin.

Ayakkabı seçimini hallettikten sonra kıyafete geçebiliriz. Alt grup için kadınlar genellikle tayt giymeyi, erkekler ise eşofman ya da şort giymeyi tercih ederler. Eğer bacakları kalın olan ve bundan rahatsızlık duyan bir kadınsanız, daha rahat hissetmeniz için siz de eşofman giymelisiniz.

Açık havada spor yapıyorsanız, kıyafetlerinizi havanın sıcaklık derecesine göre belirleyin ama çok soğuk olmadığı sürece ince birkaç parçayı üst üste giyinin. Hava sıcaksa tek parça ile hareket edin.

Salondaysanız muhakkak ince giyinin. Teri tutmayan, hava alan pamuklu kumaşlar tercih edin. Hatta spor türleri için özel yapılan, özel kumaşlı kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Dar değil, bol kıyafetler giyinin ki, kan akışınızı engellemesin.

Spor sonunda imkanınız varsa mutlaka duş alın. Yoksa üstünüzü değişin. Terlediğiniz kıyafetlerle kalmayın.

Aslında spor yaparken önceliğiniz rahatlık, sonrası da terleme konusunda sizi rahatsız etmeyecek özellikte kıyafetler seçmek olmalıdır.

Aklınıza gelebilecek her mağazada spor kıyafetleri reyonu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, büyük çapta spor mağazaları da bulunmaktadır. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçerek alışverişinizi yapabilirsiniz. Her bütçeye ve zevke uygun spor kıyafeti bulmak artık bebek işi!

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*