Anasayfa » Spor » Squat Egzersizi
f1a4ad7b404d8d78c138d1cc08d1d1c1

Squat Egzersizi

Squat hareketinden daha önce de bahsetmiştik. Egzersiz yaparken olmazsa olmaz hareketlerden biridir. Bacak, kalça bölgesi için oldukça etkili bir egzersizdir. Peki, squatı bu kadar etkili kılan şey nedir? Squat egzersizi hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Squat, gün içerisinde yaptığımız bazı hareketlerden dolayı vücudumuzun aşina olduğu bir egzersizdir. Pek çok kası aynı anda çalıştırır ve birçok egzersiz programının demirbaşı sayılır.

Squat, eklem problemi olan insanların ağrılarının azalmasına ve problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Alt vücut kaslarını ve bağ dokularını güçlendirmeye yardımcı olur.
Ayak bileğinde sorun olan insanların iyileşmesine yardımcı olur.

Squatı düzgün yapmanız da oldukça önemli bir noktadır. Çünkü yanlış ya da eksik yapıldığı takdirde herhangi bir faydasını göremezsiniz. Hatta bu, sakatlanmalara bile yol açabilir. Bu yüzden bir eğitmen eşliğinde yapmaya özen gösterin. Eğer evde çalışma yapıyorsanız, ayna karşısında çalışın ve hareketleri doğru yaptığınızdan emin olun.

Squat yaparken dizler ve kalça tam olarak açılmalıdır.
Dizinizi, ayak bileklerinizi ve kalçanızı kırarak klasik squat pozisyonunu almalısınız.
Çömelme sırasında göğsünüz yukarıda olmalı ve karşıya doğru bakmalıdır.
Sırtınız düz ve güçlü olmalı; kalçanız ise topuklarınızın arasına denk gelmelidir.
Çömeldikten sonra göğüs ve sırt pozisyonunuzu bozmadan ayağa kalkmalısın.
Bu şekilde hareketi tamamlayabilirsiniz.

Squat egzersizi ile kalça ve bacak kaslarının tamamı çalışmaktadır. Üst bedeninizde de karın, göğüs ve sırtınızı sıkarak çalıştığınız için kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur.

Bu egzersizi yaparken başlarda zorlanabilirsiniz ama alıştıkça size daha kolay gelecektir. Ayrıca, hareketi tam anlamıyla eksiksiz ve doğru şekilde yaparsanız zorlanmazsınız. Eğer çok zorlandığınızı iddia ediyorsanız, ya spora alışık bir bünyeniz yoktur ya da hareketi yanlış yapıyorsunuz demektir.

İlk başladığınız zaman 2 set ve 6 tekrar halinde yapın. 2 günde bir bu set ve tekrar sayısını arttırarak devam edin. Haftada en az 3 gün yaptığınız takdirde sonuçlarını kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Ayrıca, başlarda normal bir şekilde yaptığınız squatı zamanla ağırlıklarla yapın. Ağırlıklarla çalışmak daha iyi etki almanızı sağlayacaktır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*