Anasayfa » Spor » Squat Nedir ve Nasıl Yapılır?
50c5224b93daf28bd46c11fae0018ad7

Squat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Squat, kardiyo ve pilates egzersizlerinden biridir. Temel amaç, kalça ve üst bacak bölgesini çalıştırmaktır. Düzenli yapıldığında, kısa sürede etkisini gösteren güçlü bir egzersizdir. Ayrıca etkisini arttırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak her yöntemi uygulamak için düzenli spor yapıyor olmanız gerekmektedir.

Size, “squat nedir ve nasıl yapılır?” sorusunu biraz detaylıca anlatalım!

Aslında squat kuvvet kazanma ve vücut geliştirme amacıyla çalışan herkesin temel egzersizlerinden biridir. Çünkü sinir sistemi ile kaslar arasında harika bir koordinasyon oluşmasını sağlar. Bu da bacak ve kalçalarınızı güçlenmesini, daha hızlı koşmanızı, bacaklarınızın daha az ağrımasını, daha uzun süre antrenman yapmanızı ve daha güçlü hissetmenizi sağlar.

Vücuttaki güç kaynağı esasında kalçadır. İnsan kalçasından güç alır ve oradan vücuduna dağıtır. Squat yapan insanlar daha yüksek bir güce sahip olur ve vücuduna daha yüksek bir güç akımı sağlar.

Squat çok faydalı ancak yanlış yapıldığı takdirde riskli sakatlıklara yol açabilir. Bu yüzden tekniğini çok iyi bilmek ve doğru uygulamak gerekmektedir. Aktif olarak ön bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırırken; pasif olarak sırt, bel ve karnı çalıştırır. Bu yüzden sakatlanma ihtimali olan bölgelerin sayısı da fazladır. Dikkatli olmanızda fayda vardır.

Squat nasıl yapılır?

Öncelikle ayaklarınızı yanlara bakacak şekilde çevirin, yani karşıya bakmasınlar.

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.

Sırtınızı dik tutun ve oturur pozisyonda eğilin.

Eğer bu çalışmayı barla yapacaksanız, squat pozisyonunda barın altına girin ve kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın.

Barı, kürek kemiklerinin üstüne oturtun.

Kafanız hep karşıya bakmalı ve dik durmalısınız.

Bileklerinizi bükmeden barı tutun, derin bir nefes alın ve verirken barı kaldırın.

Birkaç saniye tutup indirin ve bunu kendiniz için en ideal olan set sayısında tekrar edin.

Bu hareketi barla çalışacak seviyede olmanız için vücut geliştirmeyi amaçlıyor olmanız gerekmektedir. Eğer amacınız bu değil sadece kaslarınızı belli oranda çalıştırıp güçlendirmekse, o zaman dumbell kullanarak bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Sizin için en ideal ağırlıktaki dumbellları kullanarak squat egzersizini yapabilirsiniz.

1 ay sonunda squat egzersizlerinin sonucunu almaya başlayacaksınız. Düzenli yapmayı asla aksatmayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*