Anasayfa » Diyet TV » Tam Buğday Ekmeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
eacaac53339769cd692c3d139333fa59

Tam Buğday Ekmeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyaz ekmeğin kilo aldırdığı, şeker yüklemesi yaptığı ve zararlı olduğu artık bilinen bir şeydir. Bunun yerine tam buğday ekmeği, tam tahıllı ekmek veya çavdar ekmeği yenilmesi öğreniliyor. Fakat bazı araştırmalara göre tam buğday ekmeği de bu sağlıklı ekmek grubundan çıkıyor.

Tam buğday ekmeğinin zararlı bilinme sebebi içerisindeki glütendir. Glüten sindirilmesi zor bir maddedir. Buğday ve arpa gibi tahılların içerisindeki bir protein türüdür. Çölyak hastalarının glütene karşı hassasiyeti vardır. Ancak glüteni sindirmekte zorlanmak için çölyak hastası olmak gerekmiyor. Bu hastalığa sahip olmayanlar da glüteni sindirmekte zorlanabiliyorlar.

Glüten, gereğinden fazla tüketildiğinde sindirim sistemini olumsuz etkileyen bir maddedir. Sindirim sisteminde acı, anemi ve şişme gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Ancak bu durum da herkes için geçerli değildir. Kimi insanlar glüten içerikli ürünleri fazla tüketse de rahatsızlık duymayabilir. Bunu tespit etmek için 1 ay boyunca bu ürünleri tüketmeden vücudunuzu gözlemlemektir.

Tam buğday ekmeği de tıpkı beyaz ekmek gibi kan şekerini bir anda yükseltir. Bu yükselme sonucunda da vücudunuz gereğinden fazla miktarda insülin salgılar ve kan şekeri tekrar hızlı bir şekilde düşer. Bu durumda tekrar acıkırsınız ve yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Bu da kilo alımına yol açar.

Bunun yanı sıra buğday içerikli ürünler, diğer karbonhidratlar kadar besleyici değillerdir. İçerisinde amino asit ve mineral bulunmamaktadır.

D vitamini depolarının hızlı tüketilmesine yol açar.  D vitamini eksikliğinde de kemik hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Glüten fazlalığı zihinsel fonksiyonları da olumsuz etkilemektedir. Özellikle çölyak hastaları için yüksek tehlike oluşturmaktadır. Çünkü glüten hassasiyeti ile şizofreni arasında güçlü bir bağ vardır. Yani glüten hassasiyetine sahip insanlar, glüten tükettiklerinde şizofren bile olabilirler.

Kolesterolün yükselmesinde de rol oynamaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre tam buğdaylı ürünler tıpkı insülin dengesini bozduğu gibi kolesterol dengesini de bozar ve kalp hastalığına kadar uzanan riskleri ortaya çıkarır.

Tam buğday ekmeği hakkında bilinmesi gerekenler bunlardan ibarettir. Bu bilgilerden yola çıkarak, tam buğday ekmeği tüketimini de azaltmanız gerekmektedir. Hatta mümkünse tam buğday ekmeğini de beyaz ekmeği de hayatınızdan çıkarın ve bunların yerine yulaflı, tahıllı ekmekleri ya da çavdar ekmeğini tüketmeyi deneyin. 30 gün boyunca ekmeği hayatınızdan çıkararak hassasiyetinizi ölçebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*