Anasayfa » Spor » Temel Egzersizlerde Yapılan Yanlışlar
30ea1103ccd7e5303c6deb8f00fb6e71

Temel Egzersizlerde Yapılan Yanlışlar

Spor yapan herkesin olmazsa olmaz uygulaması gereken bazı temel egzersizler vardır. Bunlar, farklı hedefi olan insanların bile yapması gereken hareketlerdir. Basit gibi dursa da, vücudu çalıştırmak adına etkisi yüksek olan bu egzersizleri pek çoğumuz hatalı yapıyoruz. Hatalı yapılan bir egzersizden de olumlu sonuçlar almayı bekleyemezsiniz. Bu yüzden doğrusunu öğrenip dikkatli uygulamalısınız.

Temel egzersizler hangileridir?

Push-up
Squat
Dumbell Overhead Press
Forearm Plank
Forward Lunge

Temel egzersizlerde yapılan yanlışlar nelerdir?

Üst bedeni ve karın bölgesini güçlendirmek için yapılan push-up yaparken yere paralel şekilde plank pozisyonuna geçmeniz gerekmektedir. Ellerinizi omuz hizasında açıp sırtınızı düz pozisyonda tutmalısınız. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzü yere 3-4 cm mesafesinde yakınlaştırın. Vücudunuzu tamamını bu mesafeye getirerek çalışmanızı yapın. Set ve tekrar sayılarını da spor hocanızla konuşarak belirleyin.

Bu harekette dirsekleri tam bükmemek, sırtınızı ve kalçanızı dik tutmamak yapılan en büyük yanlıştır. Buna özen göstermelisiniz.

Squat hareketi ise, kalçayı esnetmek ve kuvvetlendirmek için yapılır. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp belinizi doğal duruşunda tutmalısınız. Omurganız düz bir şekilde tutup sandalyeye oturur gibi dizlerinizi bükerek çömelin. Bu sırada dizlerinizle ayak parmak uçlarınız aynı seviyede olmalıdır. Kalkarken de dengenizi korumalısınız.

Bu harekette de dizleriniz çok önde olmamalı ve kalçanızda geride olmalıdır. Eğilip kalkarken asla dizleriniz birbirine yaklaşmamalıdır.

Dumbell overhead press ise, kol ve omuzlarınızı güçlendirmeye yarar. Her iki elinizde kendinize uygun ağırlıkta dumbellar olmalıdır. Elleriniz kafa hizasında ve yanaklarınıza dönük olmalıdır. Karnınızı ve kollarınızı sıkarak dumbelları kafa hizanızdan yukarı doğru kadırın. Set ve tekrar sayılarını hocanıza sormalısınız.

Bu harekette de, kollarınızı doğru pozisyonda tutmalı ve çalışma sırasında belinizi içe doğru bükmemelisiniz.

Forearm plank hareketi de üst bölgedeki kasları güçlendirmeye yarar. Yere yüz üstü uzanıp kollarınızı, dirseklerden bükerek omuz hizasında yerleştirin. Avuç içleriniz aşağıda olmalı, elleriniz ve kollarınız paralel olmalıdır. Sırtınız düz, beliniz ve boynunuz doğal duruşunda olmalıdır.

Bu harekette yapılan yanlışlar ise; kalçanızın yukarıda kalması ve ellerinizin omuz hizasında durmamasıdır.

Son hareketiniz ise, forward lunge hareketidir. Bunun amacı da denge ve koordinasyon gelişimini sağlamaktır. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açıp sağ bacağınızla öne adım atın. İki bacağınız da 90 derece açıya ulaşana kadar öne ve aşağıya doğru eğilin. Eğilirken üst bedeninizi dik tutun ve biraz bekleyip sağ bacağınızı geri alıp başlangıç pozisyonunuza dönün.

Bu harekette de yapılmaması gereken yanlışlar ise; adımınızı gereğinden büyük atmak ve bedeninizi öne doğru çok eğmektir.

Tüm bu hareketleri doğru şekilde yaparak doğru sonuçları alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*