Anasayfa » Diyet TV » Tuzu azaltın! Tuzun insan sağlığına zararları
ddc_ccee0

Tuzu azaltın! Tuzun insan sağlığına zararları

Tuz yiyeceklerimizi tatlandırmak için kullandığımız tuzun günde iki gramdan fazla alınmasının sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyor musunuz?

Uzmanlar vücuttaki su dengesinin sağlanabilmesi için, ihtiyaç duyulan sodyumun fazlasının vücutta su tutulmasına ve kan basıncının artmasına neden olduğunu belirtiyorlar. Bu da yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Gün içinde tükettiğimiz sebze, meyve, et ve süt gibi besinlerin çoğu doğal olarak tuz içerir. Bir de bizim pişirme sırasında eklediğimiz tuzu düşünürseniz, günlük ihtiyaç duyulan tuz miktarını fazlasıyla aştığımızı söyleyebiliriz.

Aldığımız tuz miktarını azaltmanın yollarından biri, konserve, hazır kek, kurabiye, bisküvi gibi işlenmiş besinlerin tüketimini azaltmaktır. Bu tür gıda maddeleri, raf ömürlerinin artırılması için özel işlemlerden geçirilerek tuzlandıklarından vücudumuzun gereğinden fazla tuz almasına neden olmaktadırlar.

Tuzdan kolay kolay vazgeçemiyorsanız, tuz alımı birdenbire durdurmak yerine, yemeklere kattığınız tuz miktarını yarıya indirmekle işe başlayabilirsiniz. Sofraya tuzluk götürme alışkanlığını da bırakmaya çalışın. Uzmanlar, çoğu insanın daha yemeğin tadına bile bakmadan tuz eklemesini tuzluk kullanma alışkanlığına bağlıyorlar. Ayrıca tuz kullanımını azalttıkça, yiyeceklerin doğal tadını almaya başladığınızı da fark edeceksiniz…

Tuzun zaraları ;

Tuzu azaltın! Gereğinden fazla tuz kullanımı, kan basıncını yükseltir, kalp ve damar hastalıklarının oluşumu için büyük bir risk yaratır. Tuzu azaltmak için yemeğin tadına bakmadan tuz eklemeyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*