Anasayfa » Ünlü Diyetisyenler » Ahmet Maranki
ahmet maranki

Ahmet Maranki

Endüstri mühendisliği, iktisat fakültesi ve ekonomi enstitüsü alanında yükseköğrenimini ve doktorasını tamamlayan Prof. Dr. Ahmet Maranki, bilimsel çalışmaları ve araştırmaları bulunan bir bilim adamıdır.

Azerbaycan’da üniversitelerde ders vermek ve araştırmalar yapmak için Türkiye Cumhuriyeti adına görevlendirilmiş, diplomatik statüde görev yapmış, Azerbaycan milli meclisinde danışmanlık gibi üst düzey görevlerde yer almış ve 1998 yılında Azerbaycan’da Yılın en başarılı yabancı bilim adamı seçilmiştir. Türkiye ve Dünya’da dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösteren yazar, Rusça, Arapça, İngilizce, Azeri Türkçesi ve Osmanlı dillerini bilmektedir.

Sporla da yakından ilgilenen Maranki, judo, tekvando, kara kemer ve şhiatsu eğitmeni olarak halen Türk güreş ihtisas kulübünde Türk sporuna katkıda bulunmaktadır.

Sağlık ve düzenli beslenme konusunda birçok seminer ve konferans veren, yazdığı kitaplarla insanlara yol gösteren Prof. Dr. Ahmet Maranki aynı zamanda bir diyetisyendir. Bol miktarda sıvı ve yoğurt tüketilmesini öneren Ahmet Maranki’nin, Maranki diyetinde kırmızı et yoktur. Diyette Beyaz et, elma sirkesi ve maydanoz gibi zayıflatıcı sebzeler tüketilmesi önerilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*