Anasayfa » Beslenme » Vitaminler Kilo Aldırır Mı?
cef14e4bbcac1eccaea2230b7a245d54

Vitaminler Kilo Aldırır Mı?

Vitamin desteği almak hemen hemen herkesin ihtiyacıdır. Kronik yorgunluk yaşayan pek çok insanın ortak sorunu vitamin eksikliğidir. Vitamin eksiklikleri giderilmediği takdirde, farklı hastalıklara yol açabilir. Ancak pek çok insan vitaminin kilo aldırdığını düşünerek kullanmaktan kaçınmaktadır.

Peki, işin gerçeği nedir?

Vitaminler kilo aldırır mı?

En çok tüketilen vitaminlerin başında B12 gelir. B grubu vitaminleri vücutta depolanmaz. Bu yüzden besinlerden aldığınız yeterli gelmeyebilir. Vitamin takviyesi almak doğru bir tercih olacaktır. B grubu vitamini kullanan kişiler üzerinde yapılan deneylerin sonucuna göre, kişiler kilo almıyor. Aksine kilo kaybı yaşıyorlar. Vitamin desteği ile birlikte düzenli beslenip spor yaparsanız kilo almanız mümkün değildir.

Pek çok kişide görülen problemlerden biri de demir eksikliğidir. Demir eksikliği; nefes darlığı, yorgunluk ve düzensiz kalp ritmine neden olur. Bu yüzden takviye almalısınız. Demir ilacı tüketmek kilo almanıza neden olmaz. Aksine, kendinizi daha güçlü ve zinde hissedeceğiniz için daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

A vitamini grubunun da kilo aldırmaya herhangi bir etkisi yoktur. Saç dökülmesi, saç tellerinin incelmesi, tırnak kırılması ve zayıflaması gibi sorunlar yaşıyorsanız, A vitaminiz eksik demektir. Bunun takviyesini de yine ilaçlarla alabilirsiniz.

D vitamininin tek kaynağı Güneş’tir. Ancak yılın çok kısa bir zamanı güneş ışınlarından faydalanabildiğimiz için pek çoğumuzda D vitamini eksikliği görülmektedir. Ayrıca D vitamini vücudun pek çok fonksiyonunu yerine getirmesi için gerekli olduğundan hızlı tüketilmektedir. Yani, takviye almanız şarttır. D vitamini eksikliğinde depresyon, uyku yetersizliği, kalp çarpıntısı ve kemiklerle ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. D vitamini kapsülleri de kilo aldırmaz.

Omega 3 ve Omega 6 kapsüllerinin kalorisi yüksektir ve iştah açıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden kilo aldırıcı etkisi olabilir. Ancak beslenme şeklinize dikkat ederseniz, bunun da kilo aldırıcı etkisinden kurtulabilirsiniz. Bunu kontrol etmek de tamamen sizin elinizde!

Genel olarak; beslenme sisteminizi oturttuğunuz ve egzersiz yaptığınız takdirde, vitamin takviyesi ile kilo almanız pek mümkün değildir. Bu sebepten vitamin desteği almadığınız zaman vücudunuzda pek çok hastalık oluşmasına yol açabilirsiniz. Sağlığınız özen gösterin!

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*