Anasayfa » Diyet TV » Yağ Hücrelerindeki Leptin ve Vücudumuzdaki Kemiklerin İlişkisi
leptinin kilo vermeye etkisi ve kilo vermek için yapılması gerekenler
leptinin kilo vermeye etkisi ve kilo vermek için yapılması gerekenler

Yağ Hücrelerindeki Leptin ve Vücudumuzdaki Kemiklerin İlişkisi

Günümüzde oldukça çok görülmekte olan rahatsızlıklardan birisi olan obezitenin, oluşumundaki en önemli hormon leptin hormonudur ve nice  obezite ameliyatı mevzuna neden olur. Yağ hücrelerindeki leptin ve vücudumuzdaki kemiklerin ilişkisi, birbiri ile doğrudan alakalıdır. Uzun süreli yapılan bilimsel araştırmalar sonrasında anlaşılmıştır ki, obezite ve kemik yoğunluğu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Her ne kadar obezite, kişideki yağ doku oranının ideal değerden fazla olması olarak tanımlanıyor olsa da; başka faktörlere bakılarak da, kişinin obezite kapsamında olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Leptin, yağ doku hücrelerinden salgılanmakta olan bir hormondur. Kilo vermek için kesinlikle bu yazıyı dikkatlice okuyun.

obezite

’Leptin nedir?’’ sorusunun cevabı, oldukça kapsamlıdır. Yağ hücrelerinden salgılanmakta olan bu hormon, adeta vücudu kontrol anahtarlarından bir tanesidir. Yağ mekanizmasını kontrol eder. Böylelikle, yalnızca kilo alımını değil, vücudun harcadığı kalori miktarını, dolaylı olarak da, kişilerin enerjilerini kontrol eder. Leptin hormonunun görevi, yağ yakımını sağlamak, kilo vermek için ve kişilerin iştahını bastırmaktır. Uzun süreli, sağlıksız diyetler yapmakta olan kişilerde, leptin salgılanması azalır. Böylelikle, açlık durumunu yaşamakta olan kişiler, leptin hormonu az salgılandığı için; iradelerine hâkim olamaz ve gereğinden fazla yemek yerler. Leptin azalımı ile beraber, yağ hücreleri daha kolay bir şekilde depo edilmeye başlamaktadır.

 obezite hesaplama

Leptin ile kemikler arasında ilişkinin bağlantı noktası obezitedir. Obezite hesaplama buradan geçer. Leptin salgılanmasının azalması durumunda, kişilerde obezite görülmektedir. Obezitenin varlığında ise; kemik oranı azalmaktadır. Hemen  obezite ameliyatı konusuna girmeyin. Kemik oranının azalması, kişilerde kamburluk gibi dış görünümde bozukluklara yol açmaktadır.Eğer bir Obezlik Testi yapmak istersen Vucut Kitle Endeksi Hesapla! Web sitemizde bunun için gerekli olan programı bulabilir ve  Beden Kitle Endeksi hesaplayabilirsiniz. Kurtulmak için ise Sağlıklı Beslenme konusuna özen göstermeniz gerekmektedir ancak böylece Şişmanlık durumundan kaçınabilirsiniz. Bunun yanı sıra; ilerki yağ döneminde, kemik erimesi ihtimali arttırmaktadır. Kemikler, insan vücudunun yalnızca destek sistemini oluşturmak ile kalmaz. Bağışıklık sisteminin en önemli elemanlarından olan kırmızı ve sarı iliklerde kemikler yapılır. Kemik oranının azalması ile birlikte; bağışıklık sistemi zayıflar ve kişiler daha kolay hastalanmaya başlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*