Anasayfa » Spor » Yazın Formda Kalmak
d15a1fa4ec3477fcff6a105c785ee34d

Yazın Formda Kalmak

Yaza girene kadar herkes zayıflamaya çalışır. İnce kıyafetlerin ve mayoların içinde fit görünmek herkesin istediği bir şeydir. Ama yapılan en büyük hata tatile gittikten sonra dikkat etmeyi bırakmaktır.

Yaz tatilinde insanlar dengesiz beslenir ve genellikle zararlı şeyler tüketirler. Yani, boş kaloriler almaktadırlar. Bunlar da vücudunuza fazladan yağ olarak yerleşmektedir. Bunun önüne geçmek için ne yapmalıyız? Yazın formda kalmak için neler yapmalıyız?

Yaz tatilinde açık büfeler ve düzensiz uyku saatleri sizi etkilememeli. Normal saatlerde ve sağlıklı yiyecekler yemeye devam etmelisiniz. Bu şekilde verdiğiniz kiloları tatilde geri almazsınız.

Kimileri için tatil demek, hareketsizlik demek. Ama bunu yapmayın; tam tersine hareketlenin. Yürüyüş yapın, gezilere çıkın, deniz gidip sadece oyun oynamayın bol bol yüzün. Plaj voleybolu oynayın, kumsalın tadını çıkarın. Ardından serinlemek için denize girin ve yüzerek tadını çıkarın. Gittiğiniz yerleri yürüyerek keşfedin. Pek çok tatil bölgesinde, extreme spor imkanları bulunmaktadır; bunlardan da faydalanın. Böylelikle hem tatilinize renk katmış olacaksınız hem de kendinize özen göstermiş olacaksınız.

Tatilden sonra da hareketliliğinizi ve sağlıklı beslenme alışkanlığınızı kaybetmeyin. Sıcaklardan yakınmayın, sokağa çıkın. Yoga, pilates, fitness, koşu, yüzme, yürüyüş ve kardiyo gibi sporlar yapın. Sabah erken saatlerde, akşamüstü ya da akşam saatlerinde yaparsanız, sıcaktan etkilenmiş de olmayacaksınız.

Eğer güneş henüz batmamışken ve etkisini fazlasıyla gösterirken spor yapar ya da dışarıda olursanız bol su tüketmeye özen gösterin. Şapka ya da bandana takarak başınıza güneş geçmesini engelleyin. Terlediğiniz anda vakit kaybetmeden duşa girin. Sıcak etkisiyle kendinizi bitkin ya da tıkanmış hissederseniz muhakkak spora ara verin ya da sonlandırın.

Tatilde fazla alkol tüketiminden kaçının. Çünkü alkolün içerisinde bulunan şeker, yağ demektir; yağ da kilo demektir. Bu yüzden tatilin tadını çıkarın ama abartıdan kaçının. Geç saatlerde yemek yemekten de kaçının.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece, tatilden önce verdiğiniz kiloları geri almazsınız. Hatta bunu bir yaşam biçimi haline getirirseniz hayatınız boyunca kilo oranınız dengesizleşmeyecektir.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın kuralı düzenden geçer.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*