Anasayfa » Diyet TV » Yoga Nedir?
2d83047954a635355800a9ef61a861da

Yoga Nedir?

Son yıllarda popülerliği artan, bedensel ve zihinsel bir çalışma olan yoga nedir, hakkında neler biliyorsunuz? Ne durumlarda ve nasıl yapılır? Bunun gibi soruların cevapları bu yazıda!

Yoga, Hindistan’dan çıkmış olan bir meditasyon türüdür. Sadece fiziksel olarak değil, ruhsal ve zihinsel olarak da vücudun çalışmasını sağlar. Aslında, Hinduizm, Budizm ve Jainizm gibi inanışlarda uygulanan çalışmalara yoga denir. Ancak günümüze geliş şekli, var olan uygulamaların değişime uğramış halidir. Yoga bir felsefe türü olarak da nitelendirilebilir. Bunu benimsemek ve hayatınıza uygulayabilmek, her anlamda bu anlayışa uygun yaşamak demektir.

Yoga felsefesini benimseyen ve yoga yapan kişilere de yoga ya da yogini denir. Ancak, her yoga yapan kişi yogi ya da yogini olmaz. Şöyle ki; yoga dersine katılanlar öğrenme aşamasında olarak nitelendirilir. Ancak,  bu eğitimi veren kişiler yogi olarak adlandırılır.

Yoganın çeşitlerine göre, yoğunlaştığı bölgeler de değişir. Sonundaki hedef aynıdır; yani, ruh-zihin- beden üçlememesinin açılmasını sağlar. Ama bu hedefe farklı yollardan gidilebilir, çeşitlilik de buradan gelir. Ashtanga yoga, Hatha yoga, Karma yoga, Bhakti yoga, Jnana yoga, Raja yoga ve Kundalini yoga gibi çeşitleri vardır.

Yoganın her türünde amaç aynıdır. Mevzu, sadece esnek ve fit bir vücuda sahip olmak değildir. Vücudunuzla birlikte, zihin ve ruhunuzda açılmalar ve farkındalıklar oluşmasını sağlar. Hinduizm ve Budizm dinlerinden gelse de, yoga terapileri dinsel ayinler demek değildir. Yoga yaptığınız zaman kendinizi daha iyi ve güçlü hissedersiniz. Pozitif bakış açısı, yüksek enerji kazanırsınız. Kendinize değer vermeye ve bununla birlikte güvenmeye başlarsınız. Sahip olduğunuz enerjiyi etrafınıza da yayarsınız ve sizinle birlikte dünyanız da güzelleşir. Fiziksel olarak güçlenmeniz ve esnemeniz de bunun yanına ayrıca bir artıdır.

Eğer yoga eğitimi almak ve bunu ileri seviyeye taşıyarak yogi ya da yogini olmak isterseniz uzun süren bir çaba vermeniz gerekir. Fiziksel olarak kendinizi kısa sürede geliştirebilirsiniz ancak yogi olmak bundan ibaret değildir. Meditasyon anlamında da kendinizi geliştirmeli, daha açık olmalısınız. Aksi takdirde, yogi olacak seviyeye gelemezsiniz ve başkalarına da bir şeyler aktaramazsınız.

Yoga nedir?” sorusunun yanıtı kısaca bu şekildedir. Yoga hakkındaki yazılarımızın devamı gelecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*