Anasayfa » Diyet TV » Yulaf Ezmesinin Faydaları
6ba81a7f29a9df4b6d2f0e6d626ee441

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf ezmesi, özellikle diyet dönemlerinde tüketilmesi önerilen bir besindir. Sabah kahvaltısında da, ara öğünlerde de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hem yoğurtla hem de sütle yenilebilir.

Peki, yulaf ezmesinin faydaları nelerdir?

İyi bir lif kaynağıdır ve içerisinde beta-glukan maddesi de bulunmaktadır. Beta-glukan ise hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan, enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir maddedir.

Yulaf ezmesi kan şekerini dengeler ve kolesterolün dostudur. Uzun süre tok kalmanızı sağlar ve sağlıklı bir karbonhidrattır.

İçerisinde nişasta bulunmaktadır. Ancak bu nişastalar üç çeşittir: Hızlı sindirilen, yavaş sindirilen ve dirençli nişastalardır. Hızlı sindirilen vücuda glikoz olarak karışır ve enerji verir. Dirençli nişasta ise bağırsaktaki iyi bakterilerin en yakın dostudur ve sindirimi kolaylaştırır. Yavaş sindirilen nişastanın sindirim etkisini yükseltmek için de yulafı sütle birlikte biraz pişirmeniz yeterli olacaktır. Böylelikle yulafın gaz yapma etkisini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Yulaf, diğer tahıl ürünlerine oranla daha kaliteli ve yüksek oranda bir protein içermektedir. Yaklaşık %11 ile %17 arası bir oranda protein barındırmaktadır.

Sağlıklı yağ asitleri barındıran yulaf, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacak niteliktedir. Sabah kahvaltısında ya da ara öğünde tükettiğinizde, o öğün için ihtiyacınız olan yağı karşılar.

Yulaf tüketimi tansiyon, kolesterol ve şeker hastalıklarının azalmasını sağlar. İçinde bulunan beta glukan maddesi vücudunuzu daha dirençli bir hale getirirken, diğer besin maddeleri de vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri karşılar. Bu da hastalıkların önüne geçer ve sizi daha sağlıklı bir birey yapar.

Yulafı laktozsuz sütle veya tam yağlı sütle tüketin. Diyet döneminde light ürünler kullanmanın yanlış olduğundan önceki yazılarda bahsetmiştik. Çünkü vücudunuza yağ almadığınız takdirde var olan yağlar depolanmaya başlar ve kilo kaybınız sadece su ve kastan ibaret olur. Bu yüzden light ürünlerden kaçınınız.

Yulafı biraz sütle pişirip meyvelerle, hurma ve tarçınla karıştırıp yiyebilirsiniz.

Yoğurdun içine taze meyve doğrayıp yulaf katarak tüketebilirsiniz.

Canınız tatlı çekerse, muhallebi yapıp içine katabilirsiniz. Kurabiye ve kek gibi tatlılarda un yerine kullanıp daha hafif tatlılar yapıp tüketebilirsiniz.

Yulafın kullanım alanı da faydaları da oldukça çoktur. Bu yüzden özellikle sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edip fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yulaf tüketmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*