Anasayfa » Spor » Yürüyüş Yapmanın Faydaları
9350c6b9b255de2af868515720c3da3a

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Spor yapamamaktan şikayetçi olan herkese en azından yürüyüş yapın denir. Aslında “en azından” yapılması söylenen bu spor, düzenli yapılınca oldukça faydalı olmaktadır.

Düzenli yürüyüş yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Ancak bahsini ettiğimiz şey, sahilde salınarak yürümek değildir. Ayağınıza sağlam bir yürüyüş ayakkabısı geçirip belli bir zaman diliminde, belli bir tempoda her gün yürümektir.

Peki, yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

Kan akışını hızlandırır, dolaşımı iyileştirir. Bu da damar yoluyla ilgili rahatsızlık yaşama ihtimalini en aza indirir. Kalp hastalıkları riskini azaltır.

Sanıldığının aksine vücudunuzdaki tüm kasların aktif olarak çalışmasını sağlar. Bu da onların daha kuvvetli olmalarına ve daha iyi çalışmalarına neden olur.

Kalbe en faydalı sporlardan biri olduğunu, nabzınızı normal seviyeye getirmesinden anlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak kolesterolü ve tansiyonu da dengeler. Stabil seviyede kalmasına yardımcı olur ve olağandan daha düşük ya da daha yüksek olmasını engeller.

Kan basıncını dengeler ve kalbin etrafındaki damarlardan beslenmesini ve ana damalarda aşırı yüklenme ile oluşacak tıkanmaları engeller.

Sindirimi kolaylaştırır, bağırsakların hareketlenmesini sağlar ve tüm bunlar zayıflamaya yardımcı olur. Kabızlık, şişkinlik gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Doğru nefes alımına yardımcı olur. Oksijen de zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi daha güçlü, daha dinç hissetmenizi sağlar. Zihinsel aktivitelerin gelişmesine yardımcı olur.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Düzenli yürüyüş yaptıkça hem daha iyi solunum yaptığınızı hissedersiniz, hem de fiziksel olarak daha esnek ve güçlü hissedersiniz. Solunumsal kapasitenin artması, pek çok şeyi kolaylıkla yapabileceğiniz anlamına gelir. Çünkü doğru nefesle başlayan her hareket doğru sonuçlanır.

Eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Eğer bel ve boyunla ilgili herhangi bir rahatsızlığınız varsa yürüyüş yaparak üstesinden gelebilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin.

Lenfatik dolaşımı düzenler, yani kalp ve lenf damarları arasında düzenli bir dolaşım olmasını sağlar. Bu dolaşım da daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi hislerden uzaklaşmanızı sağlar. Uyku kalitenizin artmasını sağlar ve uyku düzeninizi kazanmanıza yardımcı olur.

Her sporda olduğu gibi yürüyüşte de beyniniz endorfin salgılar ve kendinizi mutlu hissedersiniz. Kendinize zaman ayırıp bir şey yapmanız da ayrıca iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Spor yapmak sağlığı arttırdığı gibi güzelliği de etkiler. Daha genç ve dinç görünebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*