Anasayfa » Diyet TV » Zayıflama Hakkında Bilinen Yanlışlar
zayıflamak için diyetler

Zayıflama Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kilo verme söz konusu olduğunda genellikle kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. Zayıflama için bildiğimiz birçok kuralın artık geçerli olmadığı uzmanlar tarafından kanıtlandı. İncelme hayalleri kurarken diyet sonunda eskisinden daha kilolu hale gelebiliyoruz. Amaç sadece hızlı kilo vermek değil verdiğimiz kiloları koruyabilmek olmalı.

Diyette kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmalısınız. Koyduğunuz her yasak o besine olan ilginizin artmasına sebep olacaktır. Yasak yerine hoşgörülü bir kısıtlama olmalıdır. Tatlı diyette yasak ama canınız baklava istedi, tek bir dilim baklavayı yavaşça çiğneyerek yemeniz sizi tatmin edecektir. Yoksa birkaç gün içinde kendinizi 10 dilim yerken bulabilirsiniz.

Karbonhidratları unutun. Karbonhidratlar bilinenin aksine iyi bir enerji kaynağıdır. Çok düşük karbonhidratlı diyetler moralinizin çabuk bozulmasına ve diyetten bıkmanıza yol açacaktır. Karbonhidratlar sadece enerji değil zengin B vitamini kaynağıdır. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içeren diyetler Gut Hastalığı ve Böbrek bozukluklarına yol açar.

Yağ tüketmezseniz hızlı zayıflarsınız. Tamamen yağsız diyet değil az yağlı diyet önerilendir. Yağ yakabilmek içinde yağlara ihtiyacımız vardır. Özellikle kadınlarda östrojen hormonu üretimi bozulacağı gibi vücut yağda eriyen A,D,E ve K vitaminlerini kullanamaz. Kısıtlı miktarda ve tekil doymuş yağları tercih ederek sorunu aşabiliriz.

Az kalori alırsanız hızlı kilo vermek mümkündür. Bütün moda olan şok diyetleri unutun. Çok az kalori alırsanız, vücut başta hızlı kilo verse de kısa süre sonra kilo vermeyi bırakır. Beyniniz sizin diyet yaptığınızı bilmez. Alınan kalori o kadar azdır ki, kıtlık durumuyla karşı karşıya kaldığını sanacaktır. Hayatta kalmak için her bir kalori artık önemlidir. Metabolizma yavaşlar ve fazla her bir kalori yağa dönüştürülür. Kalıcı olan haftada 1-2 kilo arasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*