Anasayfa » Diyet TV » Zumba Dansı
79ab1163b1c8ef355031a68751c0408b

Zumba Dansı

Son yıllarda popüler olan sporlardan biri de zumba dansıdır. Özellikle kadınların tercih etmiş olduğu bu dansın dersi pek çok spor salonunda verilmektedir. Hatta internette yayınlanan videolarla evde de yapılabilir.

Peki, zumba dansı nedir?

Aslında zumba, aerobikten üretilmiş bir spordur. Çeşitli aerobik hareketlerinden faydalanarak, müzik eşliğinde koreografik olarak dans etmektir. Bu spor, eğlenceli olduğu kadar, kalori yakma konusunda da oldukça etkilidir. Birkaç alıştırma sonrasında hakimiyet kurmak kolaylaşır ve öğrenirsiniz. Ancak her müzikte farklı hareketler olduğu için ve hemen hemen her derste farklı müziklerde yapıldığı için adaptasyon olma konusunda ufak aksaklıklar olacaktır. İşin temelini öğrendikten sonra, buna ayak uydurmanız da kolaylaşır.

Zumba dansı yaklaşık 50 dakika sürer ve 50 dakikada 1000 kaloriye yakın bir oranda kalori harcarsınız. Ancak hareketleri yaparken vücudunuzu sıkı tutarak yaparsanız bu başarıyı elde edersiniz. Kendinizi sıkmadan ve vücudunuzu salarak yaptığınızda aynı kaloriyi harcamanız mümkün değildir. Karnınızı, kalçanızı, bacaklarınızı ve kollarınızı sıkarak yaparsanız, şekillenmesine de yardımcı olursunuz.

Zumba, zayıflamaya yardımcı olur ancak vücudu şekle sokmaz. Yani; karın kaslı ya da sıkı kalçalı bir vücudunuz olmaz. Ama kollar ve bacaklar üzerinde az da olsa etki yaratabilir. Zumba sadece kalori yakarak kilo vermeyi hızlandırır ve vücudu dinç tutar. Farklı sporlarla bunu desteklediğiniz takdirde, daha hızlı şekillenebilirsiniz. Zumba ile ilişkilendirebileceğiniz en iyi spor da pilatestir. Çünkü pilates, kasları çalıştırarak sıkılaşmaya yardımcı olur. Zumba ile erittiğiniz karnınızı, pilatesle kaslı bir hale getirebilirsiniz.

Zumba yaparken saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile! Eğlenerek zayıflamanın en iyi yollarından biridir. Eğer kalp hastalığınız ya da omurilik sisteminizde herhangi bir problem yoksa zayıflamak için bu dansa yönelebilirsiniz.

Bu dansı yapmadan 1,5 saat önce yemek yemiş olmanız şarttır. Bu sürenin üstüne çıktığınız takdirde, harcadığınız eforun da etkisiyle açlıktan bayılma ihtimaliniz olabilir. Spor sırasında çok su tüketmeyin sadece ağzınızı ıslatacak kadar içmelisiniz. Kana kana su içtiğiniz takdirde dalağınız şişebilir. Ayrıca zumbadan önce ısınma hareketleri yapmayı da asla ama asla ihmal etmeyin. Bitişinde de soğuma hareketleri yapmalısınız. Zaten işine hakim bir zumba hocası ile çalışırsanız, bu tür yönlendirmeler yapacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*